השתלת שיניים – תהליך

בהשתלת שיניים משתמשים בשתלים דנטליים כתחליף קבוע לשיניים חסרות. השתלים הדנטליים עשויים על פי רוב מסגסוגת טיטניום והם דמויי בורג. הבחירה בטיטניום נובעת מהחיבור המהיר שלו לעצם בתהליך המכונה "אוסטאואינטגרציה". על גבי השתל יונח המרכיב השיקומי הכולל מבנה וגשר (או כתר) או תותבות למחוסרי שיניים. תהליך השתלת שיניים כרוך בהרדמה מקומית בלבד ומורכב ממספר שלבים. בשלב הראשון חושפים את העצם במקום בו תבוצע השתלת השן. בכדי לחשוף את העצם מבצעים חתך ברקמת החניכיים, מרימים את הרקמה ומפשילים אותה כדי להגיע לעצם החשופה. שיטה אפשרית נוספת הינה ביצוע חירור נקודתי של רקמת החניכיים בקוטר זהה לקוטר השתל המיועד. החירור יבוצע עד לשכבת העצם ויאפשר חשיפה נקודתית וממוקדת. בדרך כלל עושים שימוש בשיטה זו רק כאשר העצם רחבה מספיק.
בשלב השני בתהליך ה השתלה מבצע רופא השיניים קדיחה נקודתית בעצם באזור בו ישתיל את השתל. הקדיחה מתבצעת בזהירות המתבקשת ובמספר שלבים כדי לא לגרום נזק לתאי עצב והעצם כתוצאה מפגיעה או מחום. קוטר החור הסופי יהיה קטן במעט מקוטר השתל כדי לאפשר אחיזה חזקה ויציבה של השתל בעצם. בשלב הבא מוכנס השתל לחור שנקדח בעצם, בדרך כלל באמצעות הברגה. לאחר שהשתל מוברג למקומו, מחזק רופא השיניים את אזור ההברגה העליון שלו ואוטם אותו תוך שימוש בבורג ריפוי. במידת הצורך מבצע רופא שיניים תפירה כדי לאטום לחלוטין את משטח החניכיים. במקרים בהם חסרה עצם, ניתן להשתיל עצם בלסת תחתונה, ובלסת עליונה על-ידי הרמת סינוס סגורה או פתוחה.

לאחר תהליך השתלת השיניים במרפאה נכנס המטופל לתקופת המתנה שבה השתל החדש נקלט על ידי העצם. שלב זה אורך כשלושה חודשים במקרים של השתלות שיניים בלסת התחתונה, וארבעה עד ששה חודשים במקרה של השתלת שיניים בלסת העליונה. עם תום תקופת ההמתנה חושפים את השתלים ומכסים אותם בכיפת מתכת, המאפשרת החלמה של רקמות החניכיים הסובבות את השתלים. כשבוע לאחר חשיפת השתלים והחלמת החניכיים מבצעים מידות למבנים וכתרים על גבי השתלים לטובת הכנת הכתרים או התותבות במקרים בהם חסרה עצם ניתן להשתיל עצם בלסת תחתונה , ובלסת עליונה על-ידי הרמת סינוס סגורה או פתוחה. במקרים מסויימים לפי החלטת הרופא הכירורג ניתן לבצע שיקום מיידי על גבי השתלים מייד לאחר השתלות שיניים.

היתרונות העיקריים של השתלת שיניים הינם שחזור השיניים החסרות מבלי לפגוע בשיניים הסמוכות ויצירת תחליף הן לשורשים המצויים בעצם והן לכותרות השיניים בחלל הפה. יש לקחת בחשבון שהשתלת שיניים דורשת מיומנות כירורגית וניסיון ושעלות הטיפול עשויה להיות יקרה בהשוואה לשיטות אחרות להשלמת שיניים חסרות.

תופעות לוואי לאחר השתלת שיניים

יתכנו תופעות לוואי, כמו שמכירים לאחר כל טיפול כירורגי – כאבים, נפיחות, שטפי דם. מרביתן חולפות ואינן אמורות להוות אינדיקציה לבעיה כלשהי. שיעורי ההצלחה של השתלת שיניים עומד על 95% בשנה הראשונה מגמר הטיפול ועל כ-80% בטווח של 10 שנים.

החידוש האחרון בתחום של השתלות שיניים

השתלת שיניים ממוחשבת עושה שימוש במיפוי ממוחשב של מבנה הלסת הספציפי של המטופל, ומאפשרת השתלת שיניים מאד מדוייקת ביחס לשיטות קודמות. השתלים מוחדרים ללסת דרך סד מיוחד ממוחשב, למקומות אשר בהם אין מחסור בעצם. בדרך זו ניתן לעקוף את הנקודות בהם העצם רדודה ולחסוך מהמטופל הרמת סינוס או השתלת עצם.